Після повномасштабного вторгнення в Україну, просування медіаграмотності стало питанням національної безпеки. Надання вчителям та учням можливості розпізнавати дезінформацію, що розколює суспільство, а також безпечно орієнтуватись в онлайн-просторі стало як ніколи важливим.

Мехрі Дракман, директорка IREX в Україні

Мехрі Дракман


Мета проєкту

Мета проєкту «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність в освіті» — посилення стійкості до дезінформації та маніпуляцій шляхом зміцнення навичок критичного сприйняття інформації серед освітян та учнівства та формування попиту на якісну інформацію. 
Основна діяльність проєкту спрямована на інтеграцію інфомедійної грамотності (ІМГ) в освітні програми закладів загальної середньої освіти та програми підвищення кваліфікації вчителів. Проєкт виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольства США в Україні та в партнерстві з Міністерством освіти і науки України, Міністерством культури та стратегічних комунікацій України та Академією української преси. 

Мережа проєкту

5 300+

вчителів

2 400+

шкіл

84 000+

учнів

25

інститутів післядипломної
педагогічної освіти

21

заклад вищої освіти

*Інформація станом на кінець 2024 року

Методологію проєкту використовують у більш ніж 20 країнах світу

Illustration

Основні результати проєкту

Протягом весняного семестру 2021, понад 84 840 учнів 9‑х та 10‑х класів отримали можливість навчатисьза матеріалами, розробленими в межах програми. Учні після шести семестрів уроків, розроблених у межах програми:  

52%

Краще визначають неправдиві умови

70%

Краще розрізняють факти і судження

21%

Краще відповідають на запитання індексу знання медіаструктур

х3

Утричі краще ідентифікують мову ворожнечі

Методичні матеріали

Методичні матеріали проєкту з інтеграції медіаграмотності у шкільні предмети розміщені на сайті МОН, платформах МОН «Всеукраїнська школа онлайн» та проєкту «Фільтр» МКІП. З 2018 по 2022 рік було розроблено понад 300 уроків. Матеріали з мистецтва, української мови та літератури отримали гриф МОН.

Мистецтво (9 клас)

25 уроків

education_013-literature-book-reading-open-learn-study-schoolCreated with Sketch.

Українська мова та література (8, 9 класи)

125 уроків

history-war-worrior-knight-horse

Історія України та Всесвітня історія (8, 9, 10 класи)

158 уроків

Illustration

Універсальні матеріали проєкту

● Набір 23 роздавальних матеріалів для проведення вправ.● 4 універсальні уроки для класної й позакласної роботи.● Три анімовані відео про медіаграмотність.

Роль проєкту в протидії інформаційним впливам під час війни

99%

вчителів зазначили, що участь у проєкті допомогла їм розпізнавати та протистояти інформаційним впливам під час війни

90%

вчителів зазначили, що використовують матеріали проєкту під час уроків

95%

вчителів зазначили, що матеріали проєкту зробили уроки цікавішими для учнів

83%

вчителів зазначили, що допомагають комусь аналізувати інформацію, яку ті споживають після початку повномасштабного вторгнення

*Дані опитування, яке проводилось серед учителів проєкту в травні 2023 року.

Чому варто приєднатися до проєкту?

Ціль проєкту – навчити учнів критично сприймати інформацію, протидіяти маніпуляціям, усвідомити цінність високоякісної інформації в контексті шкільної освіти.

Учасники проєкту пройдуть навчання з інфомедійної грамотності та отримають матеріали для інтеграції цих навичок у свої уроки. 

http://thenounproject.comThe Noun ProjectIcon TemplateRemindersStrokesTry to keep strokes at 4pxMinimum stroke weight is 2pxFor thicker strokes use even numbers: 6px, 8px etc.Remember to expand strokes before saving as an SVG SizeCannot be wider or taller than 100px (artboard size)Scale your icon to fill as much of the artboard as possibleUngroupIf your design has more than one shape, make sure to ungroupSave asSave as .SVG and make sure “Use Artboards” is checked100px.SVG

Команда сучасних вчителів

До проєкту залучено 2 400+ шкіл, 5 300+ вчителів, які охопили понад 84 000 учнів.

Критичне мислення

Учасники проєкту — це активні вчителі, які застосовують сучасні методи викладання, проводять інноваційні вправи, спрямовані на розвиток навичок критичного сприйняття інформації.

Системна підтримка партнерів

● Проєкт на системному рівні підтримується Міністерством освіти і науки України, Міністерством культури та стратегічних комунікацій України. ● Здійснюється вивчення та впровадження досвіду країн-лідерок із розвитку медіаграмотності. ● Стале партнерство з ІППО та ЗВО в забезпеченні повного циклу медіаосвіти.

Урахування викликів,
пов’язаних із війною

● Системні дослідження потреб освітян в умовах війни.● Нові уроки та вправи, що підсилюють стійкість до інформаційних впливів.● Обмін досвідом у безпечному середовищі: проведення медіаграмотних ретритів у Польщі.● Оновлення онлайн-курсу з медіаграмотності Very Verified відповідно до сучасного інформаційного контексту.● Інформаційна кампанія з розвитку медіаграмотності.

Психоемоційне здоров’я
та запобігання медіатравмі

● Дослідження щодо зменшення травматичного впливу медіависвітлення війни.● Розробка навчальних матеріалів (посібник, модулі, тренінги) із протидії медіатравмуванню і сприяння здоровому медіаспоживанню.● Навчання для понад 2000 освітян.

Possibility-choices-alternative-choices-choose-decision

Можливості для вчителів, учнів та їх батьків

● Очні та онлайнові заходи для професійного розвитку.● Ексклюзивні інформаційні підбірки з актуальними матеріалами з теми медіаграмотності та критичного мислення.● Спілкування з колегами з інших регіонів, обмін досвідом в інтерактивних та сучасних форматах в Україні та за кордоном.● Нові універсальні матеріали для використання освітянами, учнями і батьками.● Розвиток навичок інфомедійної грамотності, включених у нові шкільні предмети.● Доступ до електронних навчально-методичних матеріалів.● Доступ до сертифікованих курсів підвищення кваліфікації.● Упровадження кращих практик інтеграції медіаграмотності, залучення учнів до цікавих та сучасних форм навчання.

Реєстрація до участі у проєкті

● До участі запрошуємо вчителі усіх предметів середньої та старшої школи.

● Освітяни, які бажають приєднатися до проєкту, мають заповнити та подати заявку на участь індивідуально. 

● До участі у проєкті запрошуються представники закладів загальної середньої освіти усіх форм власності.

● Кількість заявок від шкіл та регіонів необмежена. Тимчасово переміщені вчителі також можуть подаватися до участі. Можливість подачі заявок освітянами, які фізично знаходяться на тимчасово окупованих територіях, відсутня.

● При відборі учасників організатори віддаватимуть перевагу заявникам, які нададуть обґрунтовану мотивацію, чому вони хочуть долучитись до проєкту. 

● Відібрані вчителі отримають підтвердження про проходження конкурсного відбору на електронну скриньку, зазначену під час реєстрації. 

● Учасники конкурсу, заявки яких не будуть відібрані для подальшої участі, отримають інформацію про це на електронну пошту.

● Відповіді про результати відбору будуть надіслані орієнтовно за декілька тижнів після завершення подачі заявок (січень 2025 року). 

0Днів
0Годин
0Хвилин
0Секунд

Етапи обовʼязкового навчання для вчителів, які пройдуть відбір

Тривалість програми навчання – січень-березень 2025 року. Програма навчання передбачає комплексну підготовку, що включатиме проходження онлайн-курсу з медіаграмотності, базове навчання з інфомедійної грамотності, а також навчання з інтеграції інфомедійної грамотності в навчальні предмети та здорового медіаспоживання.  
Загальний обсяг навчання – не менше 17 годин. За результатами навчання учасники, які пройдуть усі етапи навчання, отримають сертифікати (за кожен етап окремо). 
Проходження навчання з медіаграмотності є обов'язковою умовою участі в проєкті. До та після навчання команда проєкту проведе анонімне опитування, щоб виміряти ефективність реалізації програми.

1-й етап

● вхідне анкетування● проходження онлайн-курсу● реєстрація на онлайн-сесії

2-й етап

● дві онлайн-сесії базового тренінгу з інфомедійної грамотностівихідне анкетування

3-й етап

● офіційне відкриття проєкту● навчання з інтеграції медіаграмотності у навчальні предмети та збалансованого медіаспоживання

Контактна інформація

Якщо у вас виникли запитання або пропозиції, будь ласка, зв'яжіться з нами.

Юлія Гуза

Location illustration photo

керівниця проєктів
Академії української преси

+ 38 (067) 638-71-62

au.moc.pua%40azug.y

Юлія Кулик

Location illustration photo

координаторка проєктівАкадемії української преси

+38 (050) 734-45-79

au.moc.pua%40kyluk.y

Юлія Рицик

Location illustration photo

асистентка проєктівАкадемії української преси

+38 (067) 372-27-33

au.moc.pua%40ofni

Організатори та партнери

Проєкт «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність в освіті» виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольства США в Україні та в партнерстві з Міністерством освіти і науки України, Міністерством культури та стратегічних комунікацій України та Академією української преси.

Illustration


Illustration


Illustration


Illustration


Illustration


Made with