Після повномасштабного вторгнення в Україну, просування медіаграмотності стало питанням національної безпеки. Надання вчителям та учням можливості розпізнавати дезінформацію, що розколює суспільство, а також безпечно орієнтуватись в онлайн-просторі стало як ніколи важливим.
Мехрі Дракман, директорка IREX в Україні/старша радниця з глобальних програм IREX
Про проєкт
Мета проєкту IREX «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність в освіті» — посилення стійкості до дезінформації та маніпуляцій шляхом зміцнення навичок критичного сприйняття інформації серед освітян та учнівства та формування попиту на якісну інформацію.
Основна діяльність проєкту спрямована на інтеграцію інфомедійної грамотності в освітні програми закладів загальної середньої освіти та програми підвищення кваліфікації вчителів. Проєкт виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольства США в Україні та в партнерстві з Міністерством освіти і науки України, Міністерством культури та стратегічних комунікацій України та Академією української преси.
Мережа проєкту
5 300+
вчителів
2 400+
шкіл
84 000+
учнів
25
інститутів післядипломної
педагогічної освіти
21
заклад вищої освіти
Навчально-методичні матеріали
Методичні матеріали проєкту з інтеграції медіаграмотності у шкільні предмети розміщені на сайті МОН, платформах МОН «Всеукраїнська школа онлайн» та проєкту «Фільтр» МКCК. З 2018 по 2022 рік було розроблено понад 300 уроків. Матеріали з мистецтва, української мови та літератури отримали гриф МОН.
Мистецтво (9 клас)
25 уроків
Українська мова та література (8, 9 класи)
125 уроків
Історія України та Всесвітня історія (8, 9, 10 класи)
158 уроків
Чому варто приєднатися до проєкту?
Приєднавшись до проєкту, вчителі отримують можливість не лише вдосконалити свої професійні навички, а й стати частиною великої спільноти освітян, які змінюють підхід до навчання в Україні. Учасники проєкту пройдуть навчання з інфомедійної грамотності та отримають відповідні матеріали для впровадження цих навичок в освітній процес, що допоможе учням розвивати критичне мислення і сприятиме формуванню свідомого, відповідального суспільства.
Хто може взяти участь у проєкті?
● До участі запрошуємо вчителі усіх предметів середньої та старшої школи (5-11 класи) закладів загальної середньої освіти усіх форм власності. ● Тимчасово переміщені вчителі можуть подаватися до участі, проте можливість подачі заявок освітянами, які фізично знаходяться на тимчасово окупованих територіях, відсутня.● До також проєкту можуть долучатися заклади освіти, які знаходяться в інших країнах та підпорядковані Міністерству освіти і науки України. ● Конкурс відкритий для вчителів, які не були залучені до проєкту раніше.
Як проходитиме відбір?
● Освітяни, які бажають приєднатися до проєкту, мають заповнити та подати заявку на участь індивідуально. ● При відборі учасників організатори віддаватимуть перевагу заявникам, які нададуть обґрунтовану мотивацію, чому вони хочуть долучитись до проєкту. ● Відібрані вчителі отримають підтвердження про проходження конкурсного відбору на електронну скриньку, зазначену під час реєстрації. ● Учасники конкурсу, чиї заявки не будуть відібрані для подальшої участі, отримають інформацію про це на електронну пошту.● Відповіді про результати відбору будуть надіслані орієнтовно за декілька тижнів після завершення подачі заявок (січень 2025 року).
Як відбуватиметься навчання?
● Для того, щоб приєднатися до проєкту, вчителі мають пройти комплексну підготовку, що включатиме онлайн-курс з медіаграмотності, базове навчання з інфомедійної грамотності, а також навчання з інтеграції інфомедійної грамотності в навчальні предмети. Навчання триватиме з січня по березень 2025 року (детальну програму отримають відібрані учасники). Загальний обсяг навчання – не менше 17 годин (0,6 кредиту ЄКТС) . ● За результатами навчання учасники, які успішно пройдуть всі етапи, отримають сертифікати (за кожен етап окремо). До та після навчання команда проєкту проведе анонімне опитування для оцінки ефективності програми. ● По завершенню навчання вчителів запросять приєднатися до мережі проєкту, надаючи доступ до всіх переваг та можливостей, які доступні учасникам.
До кінцевого терміну реєстрації залишилось:
Якщо у вас виникли запитання або пропозиції, будь ласка, зв'яжіться з нами.
керівниця проєктів
Академії української преси
+ 38 (067) 638-71-62
au.moc.pua%40azug.y
координаторка проєктівАкадемії української преси
+38 (050) 734-45-79
au.moc.pua%40kyluk.y
асистентка проєктівАкадемії української преси
+38 (067) 372-27-33
au.moc.pua%40ofni
Проєкт «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність в освіті» виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольства США в Україні та в партнерстві з Міністерством освіти і науки України, Міністерством культури та стратегічних комунікацій України та Академією української преси.